Adopční kouzlo

Vložil on 4. marca 2013

Kouzlo, které může seslat například nelegitimní otec na manželčina potomka, který pak přebere jeho hlavní fyzické rysy, takže vypadají jako skuteční pokrevní příbuzní. Pokud by se v budoucnu stalo, že je zapotřebí přijmout dítě nebo dospělého zpět do původní, pokrevní rodiny, kouzlo se prolomí a jedinec vypadá tak, jak by vypadal bez zásahu Adopčního kouzla. (HDIH)

Adoption Spell

Vložil on 4. marca 2013

viz Adopční kouzlo

Alligo

Vložil on 16. novembra 2012

Verze vázacího kouzla, která se používá, pokud se někdo neumí nebo nemůže sám přemisťovat. Formule je také velmi výhodná, pokud někoho pronásledujeme a ten se chystá odmístit.  Alligo znamená „svázat, připoutat“ (lat).  (HDIH)

Animam ligo

Vložil on 4. marca 2013

Formule, která spojí dvě duše v jednu. Ve fanfiction „Šťastné dny v pekle“ tímto kouzlem svázal Harry Potter svoji duši s Voldemortovou těsně předtím, než obdržel mozkomorův polibek. Zároveň s Harryho duší tak opustila svět i duše Pána zla. Kouzlo má při seslání podobu tenké linky modrého světla. Formule je latinská, anima je „duch, duše, život“,  ligo,-are znamená „vázat, spojovat“. Pro zajímavost: animam expirare je doslova „vydechnout duši“. (HDIH)

Aperio

Vložil on 16. novembra 2012

Silnější verze Alohomora (viz). Původ z latinského aperio,-ire – „otvírat, odmykat“. (HDIH)

Bičovací kletba

Vložil on 4. marca 2013

Další z pestré palety kleteb, které bohužel našly uplatnění ve výchově mladých kouzelníků. Použití této formule zaručí, že kůže bičovaného bude neporušená a jako památka na bičování zůstanou „pouze“ modřiny. V originále Whipping curse, whipping je anglicky „bičování, výprask“. (HDIH)

Clipeus

Vložil on 16. novembra 2012

Obranný štít. Jeho název je odvozen od malého kulatém štítu, který používali starověcí řečtí a římští vojáci. Je snadný na ovládnutí, ovšem ochrání jen proti podobně jednoduchým kouzlům, jako například proti Tarantallegra (viz). Štít vržené kouzlo neodrazí, ale absorbuje ho. Formule lze použít jako osobní štít, i pro ochranu druhé osoby. Clipeus je doslova „štít (okrouhlý, kovový)“. (HDIH)

Concealing charms

Vložil on 4. marca 2013

viz Maskovací kouzla

Contundo

Vložil on 16. novembra 2012

Kouzlo používané k mučení. Jak se píše ve ff Šťastné dny v pekle: „Veselí na jedné straně hůlky, utrpení na straně druhé“. Contundo,-ere, znamená latinsky „pohmoždit, rozdrtit“. (HDIH)

Culter

Vložil on 16. novembra 2012

Řezací kletba používaná k mučení. Pokud se kletba pojí s jiným, například kostidrtícím kouzlem (např. Diffringo (viz)), oběť trpí několik hodin nevratnými vážnými následky. Culter,-tri, znamená latinsky „nůž“. (HDIH)

Diffringo

Vložil on 16. novembra 2012

Kletba lámající nebo drtící kosti, používaná k mučení. Diffindo znamená latinsky „rozštěpit, roztříštit“, diffingo pak „přetvořit, přeměnit“a diffractio je výraz pro „dvojí zlomení kostí“. Ať už vznikla kletba Diffringo kombinací kteréhokoli z uvedených výrazů, rozhodně nebude příjemná. (HDIH)

Flagello

Vložil on 16. novembra 2012

Kouzlo používané k bičování a mučení. Flagellum znamená latinsky „bič, důtky“, odtud flagello, tj. „bičovat“. (HDIH)

Frango

Vložil on 16. novembra 2012

Další z pestré palety mučících kouzel ve ff Šťastné dny v pekle. Frango,-ere, znamená latinsky „lámat, zlomit“, ale také „zeslabit, unavit“. (HDIH)

Gelasmus

Vložil on 16. novembra 2012

Jde o jednoduché, ale velmi účinné kouzlo. Na celé hodiny zvyšuje míru a úroveň smíchu osoby, na kterou bylo kouzlo sesláno. Trvanlivost kouzla závisí na předchozím stavu pobavení. Kdyby se jím očaroval někoho smutný, ​​ničeho by se tím nedosáhlo. Ovlivní pouze lidi, kteří se smějí, nebo jsou šťastní. Je třeba toto kouzlo používat opatrně. Živý člověk by se mohl udusit. Na Protivu však působí bez následků úmrtí. Původ z angličtiny, kde gelasmus medicínsky znamená „hysterický, křečovitý smích“. (HDIH)

Glamourie

Vložil on 4. marca 2013

viz Zkrášlovací kouzlo

Guarding spell

Vložil on 4. marca 2013

viz Strážní kouzlo

Identifikační kouzlo

Vložil on 4. marca 2013

Kouzlo, které se používá k identifikování těl, což je při existenci Mnoholičného lektvaru jistě užitečná věc. Není ovšem dovoleno sesílat Identifikační kouzlo na živou osobu, protože jeho projevy jsou extrémně bolestivé a nebezpečné.

Kouzlo prohledá celé tělo, existenci, svaly, geny, duši. A je schopné zjistit vše od biologických rodičů, prarodičů, pokrevných příbuzných a třeba i pěstounů a kmotrů, až po stopy kleteb na člověka použitých.

Inkantace zní Justify, což latinsky znamená legitimizovat, řádně doložit, dokázat, potvrdit. (HDIH)

Identifying Spell

Vložil on 4. marca 2013

viz Identifikační kouzlo

Justify

Vložil on 4. marca 2013

viz Identifikační kouzlo

Lego

Vložil on 16. novembra 2012

Poutací kouzlo, používané například při výsleších, kdy upevní ruce a nohy k židli. Alespoň tak je účinek popsán ve ff Šťastné dny v pekle. Latinské slovo lego nicméně znamená „sbírat, shromažďovat“. (HDIH)

Libero

Vložil on 16. novembra 2012

Kouzlo pro zrušení magických pout. Libero,-are, je latinský výraz znamenající „osvobozovat, uvolňovat“. (HDIH)

Locodefy ´verbum´

Vložil on 4. marca 2013

Kouzlo, které ve třetím díle trilogie „Šťastné dny v pekle“ vytvořil sám Harry Potter. Jedná se zřejmě o modifikovanou formuli Tempify momentum (viz), která umožní zmizení zvoleného předmětu na krátkou dobu. V této nově vytvořené formuli se ale definuje slovo, při jehož vyslovení se teprve předmět objeví, přičemž doba od seslání inkantace do vyslovení „klíčového slova“ může být libovolně dlouhá.

Loco,-are znamená „umístit“, definitio pak vymezení, určení (lat.). (HDIH)

Maskovací kouzla

Vložil on 4. marca 2013

Kouzla sloužící k zakrytí nebo zamaskování například jizev nebo jiných nedokonalostí. Nedoporučují se používat na zamaskování hojících se zranění, protože zpomalují proces léčby. V originále Concealing charms, concealing je v angličtině „skrýt, utajit“. (HDIH)

Memory charms

Vložil on 4. marca 2013

viz Paměťová kouzla

Memory locating charms

Vložil on 4. marca 2013

viz Vyhledávací paměťová kouzla

Milosrdná smrt

Vložil on 4. marca 2013

Kouzlo, které zabije bezduché a umožní zemřít po obdržení mozkomorova polibku. Seslání kouzla nepoškodí duši toho, kdo jej použije. Inkantace není známa. (HDIH)

Paměťová kouzla

Vložil on 4. marca 2013

Typickým příkladem paměťového kouzla je Obliviate (viz), které známe z knih o Harry Potterovi a které, například, použila Hermiona Grangerová při odchodu z domova na své rodiče (HP7). Domnívám se, že problematika paměťových kouzel není zdaleka jednoduchá a paní Rowlingová v tomto směru mnoho informací neposkytla. Nevíme tak ani, zda bylo možné po válce vrátit Grangerovým vzpomínky na jejich dceru, nebo ne.

Když už nemáme informace z kánonu, jsou zde naštěstí autoři fanfiction, kteří se v tomto směru dělí na dva proudy.

Podle jednoho je použití Obliviate nevratné a vzpomínky jsou prostě a jednoduše nenávratně ztraceny. To nezní pro Grangerovy příliš optimisticky, protože pokud Hermiona vymazala veškeré jejich vzpomínky na svoji osobu, chyběla jejím rodičům náhle v paměti podstatná část života a já osobně bych očekávala, že zásah takových rozměrů musí nutně způsobit nemalé psychické poruchy. Merlin s nimi.

Druhá teorie počítá s tím, že kolem vybraných vzpomínek jsou vystavěny jakési „zdi“, které mohou být později odstraněny buď přímo kouzelníkem, který Obliviate seslal (což je jednodušší varianta), nebo pomocí Vyhledávacích paměťových kouzel (viz).

V každém případě ovšem musí být Paměťové kouzlo sesláno správně. Například v HP2, jak známo, utrpěl Zlatoslav Lockhart zásah Paměťovým kouzlem z Ronovy zlomené hůlky a je pravděpodobně dosud hospitalizován v Nemocnici u svatého Munga coby neškodný blb.

Ve fanfiction „Šťastné dny v pekle“ seslal Severus Snape Obliviate sám na sebe cizí hůlkou, která tedy v jeho rukou nefungovala spolehlivě, a následky byly fatální. (HP2, HP7, HDIH)

Personam revelo

Vložil on 4. marca 2013

Jedno z identifikačních kouzel, sloužící zřejmě k rychlému odhalení hledané osoby. Inkantace je latinská a persona neznamená jen „osoba“, ale také „škraboška, maska“. Revelo,-are je výraz pro „odhalit“. (HDIH)

Purgo

Vložil on 16. novembra 2012

Čistící kouzlo, které odstraní i například kouř ze vzduchu. Purgo je latinsky „čistit“, re purgo pak doslova  „čištěním odstranit“. (HDIH)

Seco

Vložil on 16. novembra 2012


Kouzlo používané k mučení. Pravděpodobně jde o dosti nechutnou sekací kletbu. Seco znamená latinsky „sekat, řezat“.

(HDIH
)

Strážní kouzlo

Vložil on 4. marca 2013

Další z řady ochranných kouzel; v tomto případě signalizující, že se vymezeným prostorem někdo pohybuje. V originále Guarding spell, kde guard je anglické slovo znamenající „střežit, hlídat“ a mimochodem pochází z latinského guardia, tj. „průvod, doprovod“. (HDIH)

Tempify momentum

Vložil on 4. marca 2013

Časové kouzlo, které zajistí, že určená věc zmizí a po krátkém čase se znovu objeví na stejném místě. Jedná se o kouzlo, kterým zlomyslní kouzelníci často škádlí jak sebe navzájem, tak nic netušící mudly, kteří se pak chytají za hlavu a nadávají si, že jsou slepí a nevidí, co mají před nosem.

Kouzlo není tak jednoduché, jak se zdá; kouzelník se musí soustředit na svůj úmysl. Pokud by při sesílání inkantace například zuřil a pomyslel si, že daný předmět může zmizet třeba k čertu, tak se pravděpodobně i stane. Nenávratně.

Výraz tempify jako takový jsem nenašla, ale temperi nebo tempori znamená „v pravý čas, v náležité době“, momentum je „pohyb, ale i okamžik“ (lat.). (HDIH)

Thorax

Vložil on 16. novembra 2012

Jedno z nejsilnějších štítových kouzel. Navenek se projevuje jako modré světlo, které obklopí chráněnou osobu.  Thorax znamená latinsky „brnění, pancíř“. (HDIH)

Tormenta

Vložil on 16. novembra 2012

Jde o kouzlo světlé magie ekvivalentní Cruciatu, sice odpustitelné, ale o nic lepší, než jeho nepromíjitelné dvojče. Tormenta, narozdíl od Cruciatu, nemá žádné fyzické následky a po dosažení určité hranice bolesti napadený ztrácí vědomí. Tormentu lze zastavit silnými štítovými kouzly, a proto se v některých případech používá k pedagogickým účelům při jejich nácviku a také při bystrozorském tréninku, kde se ovšem tímto kouzlem zvyšuje odolnost proti bolesti. Tormentum znamená latinsky „mučidlo“, per tormenta „na mučidlech“. (HDIH, Red Hills)

Uro

Vložil on 16. novembra 2012

Kouzlo používané k mučení. Uro znamená latinsky „pálit“. (HDIH)

Utajovací kouzla

Vložil on 4. marca 2013

viz Maskovací kouzla

Vyhledávací paměťová kouzla

Vložil on 4. marca 2013

Používání Paměťových kouzel (viz) je velice riskantní. Pokud je kouzlem zasažena jen malá část mysli, například vzpomínka na nějakou drobnou událost, postižený si většinou vůbec neuvědomí, že na něj bylo Paměťové kouzlo použito. V případě vymazání většího množství vzpomínek si je postižený vědom, že má paměť plnou prázdných míst a bývá nutný zásah léčitelů. Ti se pak snaží ukryté vzpomínky lokalizovat Vyhledávacími paměťovými kouzly a zábrany kolem nich vystavěné odstranit.

Jedná se o velice zdlouhavý proces, který trvá několik měsíců a ne vždy je úspěšný. V případě špatně seslaného Paměťového kouzla pak nepomůže většinou nic. (Více u hesla Paměťová kouzla). (HDIH)

Whipping curse

Vložil on 4. marca 2013

viz Bičovací kletba

Zkrášlovací kouzlo

Vložil on 4. marca 2013

Zkrášlovací kouzlo, orig. Glamourie, se vyskytuje v mnoha fanfiction. Laicky si jeho efekt představuji jako umírněné použití Fotoshopu – rozzáří oči, vyhladí pleť, zmizí vrásky, vlasy jsou bohatší, brada jen jedna, tělo štíhlejší, zuby bělejší atd. Co dodat. V malém množství budiž, pokud se to s použitím kouzla (a Fotoshopu) přežene, můžeme se rovnou nechat se sepjatýma rukama zarámovat. Glamour je anglický výraz pro „půvab, osobní kouzlo“. (HDIH)