Atrum Vir Curse (Kletba zasmušilého muže (manžela))

Vložil on 27. januára 2016

Atrum je též výraz znamenající „černý, temný“, takže výkladů může být víc, ale předpokládám, že pokud by Severus zčernal, kletba by byla zřejmá. Osobně mě pobavila shoda českého pojmu “vir“ s výrazem „manžel“, ale to už patří do jiné kategorie výzkumu. (WICT)

Katalepsio

Vložil on 7. mája 2012

Černá magie, způsobí strnulost.
Kata
– je řecká předpona, značící „dolů nebo proti“,
-lepsie
je také z řečtiny, koncovka označující „záchvat“. (Klíč)

 

Klihando

Vložil on 7. mája 2012

Přilepuje jazyk k patru. Vynalezl ho Severus Snape a jeho účinky okusili v šesté knize Filch a Protiva.  (V originále
Langlock

). (HP6)

Klystýrová kletba (orig. Entrail-expelling Curse, slov. Zaklínadlo vypudzujúce vnútornosti)

Vložil on 7. mája 2012

Vynalezl jí v 17.století Krutoslav Poskřipec (Urquhart Rackharrow) a kletba zřejmě doslova vypudí oběti vnitřnosti z těla. Je možné, že ve správných rukou může fungovat jako medicínský prostředek, čili klystýr, protože za zásluhy o „vyvržení“ vnitřností by portrét Krutoslava Poskřipce byl jen těžko umístěn v Nemocnici svatého Munga. (HP5)

Kopulačné kúzlo

Vložil on 20. januára 2013

Kouzlo, které se ve všech možných variacích vyskytuje ve většině fanfiction, které pracují s tématem „Manželského zákona“. Autoři takovýchto povídek většinou považují „konzumaci svazku“ za jednu z podmínek a pravidelné plnění manželských povinností za další. (Bez toho by nejspíš Manželský zákon pozbýval smyslu, alespoň co se ff týče.) Kouzelníci mají pro tyto případy přichystáno kouzlo, které je součástí svatebního obřadu a které nutí manželské páry naplňovat literu zákona alespoň třikrát za čtyři týdny. (Ve fanfiction „Cloak of Courage“ se opravdu nemuselo řešit, jaké jsou postihy při porušení uvedeného kouzla.) (CoC)

Kouzlo mudlovského jazyka

Vložil on 4. marca 2013

V překladu ff „Rodina jako žádná jiná“ se praví: „… kouzlo mudlovského jazyka bylo Kratiknotovým přispěním k nové politice tolerance v Bradavicích. Nejen, že ho vyučoval, sám to kouzlo vynalezl. Kouzelníci po něm sice nemluvili jako mudlové, ale vymazalo z řeči kouzelnické narážky. Výsledek mohl být občas trošku legrační.“ Inkantace není známa. (RJŽJ)

Kouzlo proti podvádění (orig. Anti-Cheating Spell, slov. začarované proti podvádzaniu)

Vložil on 7. mája 2012

Kouzly proti podvádění jsou v Bradavické škole čar a kouzel ošetřeny brky a pergameny při ročníkových zkouškách a zkouškách NKÚ (OWL, VČÚ) a OVCE ( NEWT, MLOK).

Cheating znamená „podvádění“, anti „proti“ (angl.). (HP1)  

Kouzlo trvalého přilnutí (orig. Permanent Sticking Charm, slov. trvalé lepidlo)

Vložil on 7. mája 2012

Kouzlo, které různé předměty přilepí ke zdi tak důkladně, že nejdou odstranit. Poprvé se s kouzlem seznamujeme v sídle Fénixova řádu na Grimmauldově náměstí, kde je jím ošetřen portrét Walburgy Blackové (1925 – 1985), matky Siriuse a Reguluse Blackových. Portrét obtěžuje svým křikem všechny přítomné, ale jediné, na co se celý Fénixův řád zmůže, je zakrývání povykující paní Blackové závěsem. Dlužno podotknout, že v mnoha fanfiction se s portrétem jednoduše a rázně vypořádává Severus Snape a já této myšlence fandím.

Kouzlem trvalého přilnutí si pravděpodobně vypomohl Sirius Black při výzdobě svého dětského pokoje a lze předpokládat, že bylo použito i na portrét neznámého čaroděje v kanceláři britského ministerského předsedy na Downing Street číslo 10.

Permanent znamená „trvalý“, sticking „přilepit, přilnout“ (angl.). (HP5)

Krunýřové kouzlo

Vložil on 10. júna 2012


Kouzlo z oblasti lékouzelnictví, které fixuje hrudník při léčení zlomených žeber.

(POPO
)

Krv variaca kletba

Vložil on 20. januára 2013

Kletba, která nespadá mezi Neopromíjitelné, i když se, jako v mnoha jiných případech, divím proč. Ve ff „Cloak of Courage“ se pracuje s myšlenkou, že pouze tři Nepromíjitelné kletby odtrhnou při každém použití kouzelníkovi kousek duše. Kletba vařící krev zřejmě ne. Podotýkám, že být na opačném konci hůlky, bylo by mi to asi fuk. (CoC)

Krvný rituál zviazania

Vložil on 20. januára 2013

Magie krve. Jedná se o velmi starobylé kouzlo, či spíše rituál spojení dvou partnerů. Rituál by původně vytvořen jako ochranné opatření a může fungovat jako jednosměrné, nebo obousměrné svázání. V každém případě kouzelník, který rituál provádí, musí svého partnera kousnout a pozřít trochu jeho krve. Na místě poranění druhého kouzelníka pak zůstane jizva tvořená otiskem zubů a znakem symbolizujícím sesilatele kouzla. Ten pak může přes jizvu svého partnera cítit jeho strach, bolest, nebo jiné silné emoce a může také poznat, jestliže se jizvy dotkne nějaký cizí člověk. Takto jednosměrně vyznívá rituál trochu jako „označení majetku“, ovšem v případě, že i druhý kouzelník v průběhu sesílání inkantace pozře partnerovu krev a označí si ho, spojení je obousměrné.

Je pravděpodobné, že čistokrevný kouzelník účastnící se tohoto rituálu zanechá po sobě značku tvořenou kromě otisku zubů i „erbem“, nebo nějakým pro něj charakteristickým symbolem, nečistokrevný nebo mudlorozený kouzelník nemající žádný vlastní znak po sobě zanechá pouze kruh tvořený otisky zubů.

Inkantace při tomto rituálním svazku zní:
Ad sanguinis Vocatum Respond
. Sanguis je latinský výraz pro „živou krev v těle“, vocatio znamená „povolání, pozvání“ a respondeo „navzájem slíbit“. Čili volně přeloženo „Živoucí krev povolávám ke vzájemnému slibu“. (CoC)

Kúzlo na rast nechtov na nohách

Vložil on 11. mája 2012

viz Nehtová kletba

Kúzlo nepreniknutia (orig. Impenetrable Charm)

Vložil on 7. mája 2012

Uzamčení nebo zablokování dveří. Impenetrable je anglicky „neprostupný, nepřekonatelný“.


(A muggle-Born Magic;

http://hp.kizi.sk/modules.php?name=News&new_topic=119) 

Kúzlo nerozbitnosti

Vložil on 7. mája 2012

viz Nerozbitné kouzlo

Kúzlo nevoľníctva (orig. Captus charm)

Vložil on 7. mája 2012

Starověké kouzlo. Draco Malfoy ke kouzlu hovoří: „Kedysi v dávnych dobách, keď boli čarodejníci mocnejší a bolo nás viac – dokázali sme vytvoriť celý svet lapený v malej guli a zajať v jej vnútri skutočných ľudí. Vstúpiť dnu sami a mať ten svet ako naše kráľovstvo a ľudí ako našich otrokov“. Kouzelník tedy může do takto stvořené koule buď vstoupit, nebo v ní uvězněné lidi sledovat zvenčí. Zajatci se nemohou osvobodit sami, pomoc pro ně musí přijít zvenčí. Pak stačí kouli prostě rozbít, ačkoli pro uvězněné je to značně nepříjemný zážitek. Captus je latinský výraz pro „uchopení“, capto, -are pak znamená chytat, lapat. Captare (chytám), nebo Captivare (zajímám) by mohly být možné znění inkantace. 

(Svetlo pod vodou;

http://hp.kizi.sk/modules.php?name=Preklady&new_topic=108
)

Kúzlo poslušnosti (orig. Obedience Charm)

Vložil on 7. mája 2012


Kouzelník, který chce vrhnout Kouzlo poslušnosti, se nejprve musí vzdát části své kouzelné síly. Pak sešle kouzlo a vysloví rozkaz. Jeho oběť má možnost volby. Pokud odmítně rozkaz vykonat, zemře a kouzelná síla se vrací zpět ke kouzelníkovi. Pokud souhlasí s vykonáním rozkazu, kouzelník již část kouzelné síly zpět nedostane. Člověk pod vlivem Kouzla poslušnosti nemůže žádným způsobem ublížit tomu, kdo kouzlo seslal. Pokud oběť nemůže splnit rozkaz z objektivních příčin, např. dostane za úkol zabít někoho, kdo již je mrtvý, k žádnému účinku nedochází. (Okultný had;

http://www.okultnihad.webgarden.cz/ )

Kúzlo spoĺahlivosti

Vložil on 20. januára 2013

Domnívám se, že se jedná o kouzlo, nebo přísahu věrnosti, která je součástí svatebního obřadu. Je také možné, že jde o kouzlo, které kryje přísahu věrnosti jako plášť; jakákoli kletba nebo kouzlo seslané za účelem „získání“ osoby pod přísahou toto zakrytí ruší a přísaha věrnosti se odhalí. Není tedy možné například pomocí Imperia přimět čarodějku k nevěře; dotyčná osoba musí buď dobrovolně chtít podvádět, nebo budou známky Imperia či jiných kouzel patrné. Alespoň tak si to vysvětluji, protože ,merlinžel, nevěřím v dobrotu kouzelnického světa a nemyslím si, že by přísaha věrnosti někoho ochránila například před znásilnění. V originále se kouzlo nazývá Fidelity charm, přičemž fidelis je latinsky „věrný, oddaný“. (CoC)

Plurimus Horrendus Curse (Kletba nejčetnějších hrůz)

Vložil on 27. januára 2016

Představa Severuse Snapea s vybraným chováním gentlemana je jistě zarážející, ale že by byl ctihodný profesor pod vlivem nejčetnějších hrůz?

Plurimus, a, um – nejčetnější, velmi mnoho; Horrendus, a, um – strašný, hrozný, děsivý (WICT)

Rabidus Mens Curse (Kletba zuřivé mysli)

Vložil on 27. januára 2016

Možná touto kletbou „ošetřují“ studenty pedagogických fakult a její účinky se zvyšují úměrně s délkou učitelské praxe? Každopádně k jejímu odhalení je zapotřebí zapojit obě ruce, šest prstů a levé obočí.

Rabidus, a, um –zuřivý, vzteklý; mens, mentis – mysl, duch (WICT)