Nehtová kletba (orig. Toenail-growing hex, slov. Kúzlo na rast nechtov na nohách)

Vložil on 8. mája 2012

Kletba, po níž začnou postiženému růst děsivou rychlostí nehty u nohou. Autorem kletby je princ dvojí krve, tedy Severus Snape. Aniž by znal její účinky, vyzkoušel kletbu v šestém ročníku na Vincentu Crabbeovi Harry Potter a podle jeho vyjádření to „byla psina“. Crabbe to nespíš jako psinu necítil.

Toenail je „nehet na noze, grow „růst, narůstat“ (angl.). (HP6)

Neporušitelný slib

Vložil on 8. mája 2012

Kouzelná smlouva, na jejíž uzavření dohlíží pečetní svědek (angl. Bonder), který pronese příslušné zaklínadlo a jejíž porušení má za následek smrt. Po odsouhlasení každé z podmínek skládané přísahy oběma stranami, vystřelí ze svědkovy hůlky „tenký jazyk oslnivého plamene“ a omotá se kolem spojených rukou obou účastníků. Tolik HP a Princ dvojí krve.

Ve ff We Learned the Sea se můžeme seznámit i s inkantací, která má tři kroky a zní Infragilis! Votum! Opus! V HP6, stejně jako ve zmiňované ff, jsou součástí jednoho slibu tři podmínky splnění a tudíž na jednu každou připadá zvláštní slovo. Předpokládám tedy, že víc než tři podmínky během jednoho neporušitelného slibu nejdou použít (i tři jsou podle mne víc než dost) a v případě menšího počtu zvolí pečetní svědek jiný rytmus zaříkání.

Všechna slova mjí latinský základ; fragilis znamená „křehký, lomivý“, infragilis tedy „nezlomný“, votor je doslova „slib“ a devotum „zaslíbení“, opus pak je „dílo, činnost“. Spojeně tedy nejspíš „Nezlomný slib vykonání něčeho“. (Neporušitelný slib HP6, inkantace WLS)

Nepromíjitelné kletby (Unforgivable Charms)

Vložil on 8. mája 2012

Nepromíjitelné kletby jsou nejsilnější známá kouzla černé magie. Jako kletby, které se nepromíjejí, byly poprvé klasifikovány v roce 1717. Použití těchto kleteb proti jinému člověku (nebo pravděpodobně jiné živé bytosti) je, až na případy schválené ministerským oprávněním, zakázané a za jejich použití hrozí doživotní vězení v Azkabanu.

Poprvé jsou Nepromíjitelné kletby představeny v HP4, kde s nimi bradavické žáky čtvrtých ročníků seznámil falešný Alastor „Pošuk“ Moody.

Nepromíjitelné kletby jsou obvykle používány Voldemortem a jeho následovníky, nicméně již v HP5 sešle kletbu Cruciatus Harry Potter na Bellatrix Lestrangeovou. Tehdy ještě Harry Bellatrix příliš neublížil, protože pro maximální účinnost těchto kleteb je zapotřebí myslet inkantaci smrtelně vážně, ale v HP7 sešle Cruciatus na Smrtijeda Amycuse s maximálním účinkem. V Relikviích smrti ostatně Harry Potter použije i kletbu Imperius, a to na skřeta u Gringottových a rovněž profesorka McGonagallová se v HP7 nezdráhá Imperius použít.

Netřeba zdůrazňovat, že ani jeden z nich v Azkabanu neskončí.

Kletby, které se nepromíjejí, jsou:

Avada Kedavra – smrtící kletba (viz podrobné heslo)

Cruciatus – kletba sloužící k mučení (viz)

Imperius – kletba sloužící k ovládnutí mysli protivníka (viz) (HP4)


Nerozbitné kouzlo (orig. Unbreakable Charm, slov. Kúzlo nerozbitnosti)

Vložil on 8. mája 2012

Kouzlo, které ochrání křehký předmět, například skleněnou nádobu, před rozbitím. Nerozbitným kouzlem zabezpečila Hermiona Grangerová v HP4 skleničku, ve které přechovávala chycenou Ritu Holoubkovou v její podobě zvěromága.

Unbreakable je anglicky „nerozbitný, neporušitelný“. (HP4)

Nestvůrné netopýří zaklínadlo (orig. Bat-Bogey Hex, slov. Odpaĺovacie čary)

Vložil on 8. mája 2012

Zaklínadlo, které zvětší „holuby“ z nosu na velikost netopýra, dá jim křídla a tito pak zaútočí na obličej oběti.

Zaklínadlo bylo zřejmě specialitou Ginny Weasleyové. Poprvé se o něm se značným respektem zmiňuje George Weasley na Grimmauldově náměstí v šesté kapitole knihy „Harry Potter a Fénixův řád“. V té samé knize pak sešle Ginny toto zaklínadlo na Draca Malfoye při útěku z kabinetu Dolores Umbridgeové a následující školní rok jím při cestě do Bradavic oslní Horáce Křiklana natolik, že se jí dostane pozvání do Křikova klubu. (HP6).

Bat je anglicky „netopýr“, bogey „holub z nosu“. (HP5)

Nex necis

Vložil on 8. mája 2012

Podle ff „Ich miestnosť“ se původ Nepromíjitelných kleteb (viz podrobné heslo) datuje do patnáctého století a Nex necis je jejich původní název. Nex znamená latinsky „smrt, vražda, zabití“, necis pak totéž v množném čísle. Možný překlad je tedy „smrt smrtí“, což je například pro kletbu Avada kedavra (viz podrobné heslo) celkem výstižné. (IM).

Nigromante

Vložil on 8. mája 2012

Černá magie. Inkantace umístěná před kletbu pravděpodobně evokuje temné síly, které násobí účinek vrženého zaklínadla. Nigromante je španělská podoba slova nekromant. Nekromancie (z řeckého
nekromantía
, tvořeného slovy
nekrós
– „mrtvý“ a
manteia
– „věštění“) je forma magické evokace. Jde o cílené vyvolání duše zemřelého se záměrem získat od něj nějakou informaci. (Klíč)

 

Nigromante necroticus

Vložil on 8. mája 2012

Černá magie. Kletba, která působí pozvolnou smrt, nicméně lze neutralizovat.
Necroticus
znamená latinsky „odumřelý“. (Klíč)

 

Nigromante petrificus

Vložil on 8. mája 2012

Černou magií posílené kouzlo
Petrificus
. (Klíč)

Nolitangere tenebrae

Vložil on 8. mája 2012

Ochranný kruh chránící před černou magií.
Tenebrae
znamená „noc“ (Lat),
Nolitagere
pochází z citátu „Noli tangere circulos meos“, neboli „Nedotýkej se mých kruhů“. (Archimedes) (Klíč)

 

Nonpavor

Vložil on 8. mája 2012

Kouzlo na zbavení strachu.
Pavor
je z latiny, znamená „strach nebo hrůzu“. (Klíč)

Nox

Vložil on 8. mája 2012

Zhasne světlo na špičce hůlky, ruší kouzlo
Lumos

(viz)
. V knihách se s kouzlem setkáváme poprvé v HP3, kde jím Harry a Hermiona zhasnou světla svých hůlek v Chroptící chýši. Formule je z latiny a znamená „tma“. (HP3)

Nox lumos

Vložil on 31. októbra 2012

Varianta kouzla Lumos (viz podrobné heslo). Přidáním formule Nox (viz) před běžné Lumos se docílí toho, že takto vyčarované světlo nevidí nikdo jiný, než kouzelník, který formuli použil. Kouzlo je velmi vhodné pro zloděje, merlinžel. Lumos pochází z latinského lumen, tj. „světlo“, nox je výraz pro „tmu“ (lat). (Kopa)