Accio

Vložil on 4. mája 2012

Accio
Přivolávací kouzlo. Většinou se používá v kombinaci s pojmenováním přivolávaného předmětu, například accio koště. Formule pochází z latiny, znamená „volám, přivolávám“. Nevyvolává žádné efekty, světlo, paprsky ani jiskry (na rozdíl od 
Carpe retractum
). Poprvé použije kouzlo paní Weasleyová , aby zabavila dvojčatům jejich záškodnické výrobky (HP4). Harry Potter jím v téže knize přivolá koště při plnění prvního úkolu na Turnaji tří kouzelnických škol. (HP4)

Anti-Apparition (Anti-Disapparition Jinx)

Vložil on 5. mája 2012

viz Přemisťování

Apparition (Apparate)

Vložil on 5. mája 2012

viz Přemisťování

Asistované přemisťování

Vložil on 5. mája 2012

viz Přemisťování

Caterwauling Charm

Vložil on 5. mája 2012

viz Ječivé kouzlo

Cave inimicum

Vložil on 5. mája 2012

Ochranné kouzlo. Pravděpodobně varuje před příchodem nepřátel. Latinsky doslova znamená „pozor na nepřátele“. Zaklínadlo používala Hermiona při zabezpečování tábořiště v poslední knize. (HP7) 

Confringo

Vložil on 5. mája 2012

Cokoli je touto kletbou zasaženo, vybuchne. Harrry ji použil v HP7, aby unikl smrtijedům. Formule pochází z latiny a znamená „rozbíjím“. Funguje podobně jako
Defodio
(viz). (HP7)

 

Confundo

Vložil on 5. mája 2012

Matoucí kouzlo. Protivník špatně koordinuje pohyby, neodhadne vzdálenosti a rozměry a  je zmatený. Použití matoucího kouzla je zmiňováno v HP6, kdy ho Hermiona Grangerová seslala na Cormaka McLaggena při konkurzu na famfrpálové brankáře. Inkantace jako taková je ale poprvé vyslovena až v HP7 při pronikání hlavních hrdinů do banky Gringottových.
Confundo
je v latině „matu, pletu“. (HP7)

Defodio

Vložil on 6. mája 2012

Ničící kletba. Hermiona Grangerová touto kletbou pomáhala drakovi prorazit průchod v banky Gringottových.
Defodio
znamená latinsky „vykopat nebo odkopat“. (HP7)

 

Deprimo

Vložil on 6. mája 2012

Propadne podlahu. V HP7 ho použila Hermiona, aby unikli z domu Xenofiliuse Láskoráda před Smrtijedy.
Deprimo
znamená „stlačit nebo snížit“. (HP7)

Descendo

Vložil on 6. mája 2012

Kouzlo působí, že se věci snižují. Použito v HP7 Vincentem Crabbem v Komnatě nejvyšší potřeby. V téže knize spustil tímto zaklínadlem Ron Weasley žebřík z průlezu ke starému ghúlovi.
Descendo
znamená latinsky „sestoupit“. (HP7)

Dictamnus albus

Vložil on 12. apríla 2013

viz Esence z třemdavy

Duro

Vložil on 6. mája 2012

Promění cokoliv v kámen. V HP7 ho použila Hermiona při bitvě v Bradavicích. V latině znamená  „ztvrzuji, činím něco tvrdým“. (HP7)

Elixír chrániaci horcrux

Vložil on 17. apríla 2013

viz Lektvar chránící viteál

Erecto

Vložil on 6. mája 2012

Z příslušných součástí postaví stan. Dá se teoreticky říct, že by třeba zvedlo májku. Použila ho Hermiona v HP7. Pochází z Latiny a znamená  „vztyčuji“. (HP7)

Esence z třemdavy

Vložil on 12. apríla 2013

Přísady:            třemdava (Třemdava bílá, Dictamnus albus)

Použití:            

  • rychlé zacelení řezných ran
  • aplikaci provází obláček nazelenalého dýmu

Poznámka:      

  • Esencí z třemdavy zahojila Hermiona Ronovu ránu po odštěpení. 
    (HP7)

Expulso

Vložil on 6. mája 2012

Způsobí rozsáhlý výbuch. Použil ho Smrtijed v HP7. Latinsky
ex
je „z“ a
pulso
je „bouchám, tluču“. (HP7)

 

Fiendfire

Vložil on 6. mája 2012

Kletba vyčaruje zložár (oheň), jenž zničí vše v okolí. Použil ji Vincent Crabbe v HP7 v Komnatě nejvyšší potřeby proti Harrymu, Hermioně a Ronovi. Kouzlo se však vymklo kontrole, zničilo Voldemortův viteál a Crabbea zabilo.
Fiend fire
je anglicky „ďábelský oheň“. (HP7)

Flagrante

Vložil on 6. mája 2012

Kletba, která způsobí, že daný předmět popálí každého, kdo se ho dotkne.
Flagrante
bylo přidáno spolu s kouzlem
Gemino
(viz), k ochraně trezoru Lestrangeových. Základ formule pochází z latiny, kde flagro znamená „hořet“ (HP7)

Geminio

Vložil on 6. mája 2012

Kopírovací kouzlo, které vytvoří duplikát příslušného předmětu. V HP7 ho použila Herminona na výrobu duplikátu medailonku Salazara Zmijozela.
Gemini
jsou latinsky „dvojčata, blíženci“, gemino znamená „zdvojnásobit, zdvojovat“. (HP7)

Gemino

Vložil on 6. mája 2012

Kouzlo, které vytváří nesčetné bezcenné kopie. Kouzlem
Gemino
a
Flagrante
(viz) začarovali skřeti předměty v trezoru Lestrangeových. Když se někdo takového předmětu dotkl, vytvořilo kouzlo spoustu identických kopií, takže originál nebylo možné najít. Gemini jsou latinsky „dvojčata, blíženci“, congeminare znamená „zdvojovat“. (HP7)

Glisseo

Vložil on 6. mája 2012

Toto kouzlo je možné použít pouze na schodiště, které tím promění ve skluzavku. Je možné, že zaklínadlo Glisseo bylo trvale umístěno na schodech do dívčích ložnic v Bradavicích, kde se aktivovalo, pokud na schody vkročil chlapec. Účinek se dostaví okamžitě. Zaklínadlo použila Hermiona Grangerová v HP7 při závěrečné bitvě v Bradavicích.
Glisser
je francouzsky „skluzavka“. (HP7)

Homenum Revelio

Vložil on 6. mája 2012

Ukáže na přítomnost člověka v nejbližším okolí. S kouzlem se setkáváme dvakrát v HP7. Poprvé jím Hermiona Grangerová testuje bezpečnost domu na Grimmauldově náměstí, v druhém případě jej použije Smrtijed, který ověřuje tvrzení Xenofiliuse Láskoráda, že Harry Potter je uvnitř domu. Latinsky
homo/hominis
znamená „člověk“ a
revelo
„odhalit“. (viz
Revelio
) (HP7)

Jazykolamná kletba (orig. Tongue-Tying Curse, slov. zaklínadlo zväzujúce jazyk)

Vložil on 7. mája 2012

Jedna z posledních kleteb Alastora „Pošuka“ Moodyho, který se pomocí tohoto zaklínadla snažil zabránit Severusi Snapeovi ve vstupu do sídla Fénixova řádu na Grimmauldově náměstí.

„ „My nejsme Snape!“ stačil zachraptět Harry, než nad ním prosvištělo cosi jako závan studeného větru a jazyk v ústech se mu zkroutil a zatáhl do krku, takže už nebyl s to vypravit ze sebe jedinou hlásku. Než si ale stačil sáhnout prsty do úst, jazyk se opět uvolnil.“ (citát HP7, kap.9, překlad P.Medek)

Předpokládám, že kletba nějak poznala, že vetřelec mluví pravdu, protože pokud by stačilo pouhé slovní prohlášení totožnosti, byla by ochrana poněkud ubohá. Ale Pošuk jistě myslel i na toto.

Tongue je „jazyk“, tying „vázání“ (angl.) (HP7)

Ječivé kouzlo (orig. Caterwauling Charm, slov. Vreštiace zaklínadlo)

Vložil on 7. mája 2012

Kouzlo na ochranu před vetřelci. Jestliže je střežený prostor narušen, spustí se na poplach ječivý zvuk připomínající vzteklý řev. Tímto způsobem byly například chráněny Prasinky v HP7, kde byl nařízen zákaz nočního vycházení. Ve chvíli, kdy se do vesnice přemístil nic netušící Harry Potter a jeho přátelé, ječivé kouzlo zburcovalo přítomné Smrtijedy. Spolu s Antipřemisťovacími kouzly se tak Prasinky staly téměř dokonalou pastí. Téměř.

Caterwauling je anglický výraz pro „ječení, nebo kočičí mrouskání“. (HP7)

Kostirost

Vložil on 17. apríla 2013

Přísady:             

  • neznámé
  • ďáblovo osidlo (ff Elysejský klíč)

Použití:              

  • Lektvar používaný léčiteli pro obnovení a srůst kostí, přičemž obnovení kostí je velice bolestivá procedura trvající okolo osmi hodin.

Poznámka:

  • Kostirost naordinovala madame Pomfreyová Harry Potterovi v HP2 poté, co mu Zlatoslav Lockhart opravil zlomené kosti jejich zmizením.
  • S použitím Kostirostu se setkáváme také v HP7, kde jím v Lasturové vile léčí Griphookovy polámané nohy Fleur Delacourová –Weasleyová. (HP2,HP7)

 

Lektvar chránící viteál

Vložil on 17. apríla 2013

Přísady:            neznámé

Postup:              Není znám, ale výsledný lektvar má podobu smaragdově zelené zářící tekutiny.

Použití:            

  • Pod hladinou lektvaru lze dobře ukrýt cenný předmět.
  • Lektvaru se není možno dotknout, ani jej nejde nechat zmizet kouzlem, nelze jej vylít ani přeměnit – musí se pouze vypít.
  • Lektvar vyvolává v člověku vzpomínky na nejhorší události jeho života a navozuje pocit hořících vnitřností.
  • Není jisté, zda je lektvar jedovatý, ale je to pravděpodobné.

Poznámka:      

  • Doloženy jsou tři případy požití tohoto lektvaru, ačkoli ani jeden nám otázku jedovatosti nezodpoví. Poprvé jej vypil domácí skřítek Krátura, ovšem skřítci mají svoji vlastní silnou magii a je možné, že na něj lektvar jako jed nepůsobil. Podruhé vypil lektvar Regulus Black, kterého následně stáhli neživí do podzemního jezera, a potřetí Albus Brumbál, který poté rozhodně vypadal přiotráveně, nicméně v té tobě již byl následkem jiné kletby velmi oslaben, takže lektvar sám o sobě mohl být jen pověstnou poslední kapkou. (HP6, HP7)

 

 

Meteolodabra negato (V originále Meteolojinx Recanto)

Vložil on 7. mája 2012

Toto kouzlo poradil Arthur Weasley v HP7 Reginaldu Cattermolovi, zaměstnaci Ministerstva kouzel, na odstranění kletby způsobující déšť v místnosti. Netušil, že to nebyl Reginald, ale jeho syn Ron zamaskovaný mnoholičným lektvarem. (HP7)

Obscuro

Vložil on 8. mája 2012

Způsobuje zahalení nebo zatemnění něčeho. Obscuro použila Hermiona Grangerová v HP7, když chtěla zakrýt oči Phienase Nigelluse Blacka. Protože to byl portrét, objevila se vykouzlená přimalovaná páska. Obscuro znamená latinsky „zatemňovat, skrývat, zahalovat“. (HP7)

 

Paměťová kouzla

Vložil on 4. marca 2013

Typickým příkladem paměťového kouzla je Obliviate (viz), které známe z knih o Harry Potterovi a které, například, použila Hermiona Grangerová při odchodu z domova na své rodiče (HP7). Domnívám se, že problematika paměťových kouzel není zdaleka jednoduchá a paní Rowlingová v tomto směru mnoho informací neposkytla. Nevíme tak ani, zda bylo možné po válce vrátit Grangerovým vzpomínky na jejich dceru, nebo ne.

Když už nemáme informace z kánonu, jsou zde naštěstí autoři fanfiction, kteří se v tomto směru dělí na dva proudy.

Podle jednoho je použití Obliviate nevratné a vzpomínky jsou prostě a jednoduše nenávratně ztraceny. To nezní pro Grangerovy příliš optimisticky, protože pokud Hermiona vymazala veškeré jejich vzpomínky na svoji osobu, chyběla jejím rodičům náhle v paměti podstatná část života a já osobně bych očekávala, že zásah takových rozměrů musí nutně způsobit nemalé psychické poruchy. Merlin s nimi.

Druhá teorie počítá s tím, že kolem vybraných vzpomínek jsou vystavěny jakési „zdi“, které mohou být později odstraněny buď přímo kouzelníkem, který Obliviate seslal (což je jednodušší varianta), nebo pomocí Vyhledávacích paměťových kouzel (viz).

V každém případě ovšem musí být Paměťové kouzlo sesláno správně. Například v HP2, jak známo, utrpěl Zlatoslav Lockhart zásah Paměťovým kouzlem z Ronovy zlomené hůlky a je pravděpodobně dosud hospitalizován v Nemocnici u svatého Munga coby neškodný blb.

Ve fanfiction „Šťastné dny v pekle“ seslal Severus Snape Obliviate sám na sebe cizí hůlkou, která tedy v jeho rukou nefungovala spolehlivě, a následky byly fatální. (HP2, HP7, HDIH)

Piertotum locomotor

Vložil on 9. mája 2012

Tímto kouzlem profesorka McGonagallová v HP7 oživí bradavické sochy, aby pomohly s obranou hradu. Latinské slovo
petra
(z čehož je odvozené italské jméno Pier) znamená „skála“.
Totus
je „celý“,
locus
je „místo“ a
moto
je „pohybovat se“. (HP7)

Protego Horribilis

Vložil on 9. mája 2012

Štít proti kouzlům černé magie. Kouzlo použil profesor Kratiknot při obraně Bradavic před závěrečnou bitvou. Horribilis je latinsky „hrozný“. (HP7)

Protego Totalum

Vložil on 9. mája 2012

Poskytuje ochranu nějakému přesně vymezenému místu nebo obydlí. V Relikviích smrti to bylo jedno z kouzel, které používala Hermiona Grangerová pro zabezpečení kempu.
Protego
viz podrobné heslo. Totalis pochází z latiny a znamená  „úplný“. (HP7)

Repello mudletum (Repello mukletum) (orig. Repello Muggletum)

Vložil on 9. mája 2012

Udržuje mudly od místa, které bylo tímto kouzlem zabezpečeno. Hermiona ho používala v HP7 k zabezpečení místa, kde stanovali. Latinsky znamená
repello
„tlačit pryč“. (HP7)

 

Rozširujúce kúzlo

Vložil on 9. mája 2012

viz zvětšovací kouzlo

Salvio hexia

Vložil on 10. mája 2012

Ochranné kouzlo, Hermiona ho v HP7 používala k zabezpečení místa, kde stanovali.
Salvus
znamená latinsky „neporušený“,
hex
v angličtině znamená „magické zaklínadlo“. (HP7)

Skele-Gro, Kostro-rast

Vložil on 17. apríla 2013

viz Kostirost

Supersensory Charm

Vložil on 10. mája 2012

viz Supersmyslové kouzlo

Supersmyslové kouzlo (orig. Supersensory Charm, slov. supervnímacie zaklínadlo)

Vložil on 10. mája 2012

Kouzlo, které nám ušetří například pohledy do zpětného zrcátka při parkování automobilu a které, kromě matoucího kouzla, použil Ron Weasley při mudlovských řidičských zkouškách.

Sensus je latinské slovo pro „vjem, cit“, jinak senzor je „citlivý snímač nebo čidlo“. (HP7)

Supervnímacie zaklínadlo

Vložil on 11. mája 2012

viz Supersmyslové kouzlo

Taboo (Tabu)

Vložil on 10. mája 2012

Zaklínadlo může být svázáno se slovem nebo se jménem. Pokud je tabuizované slovo někým proneseno, magický poplach upozorní na jeho použití a určí přesné místo, kde k tomu došlo. V okolí místa, kde bylo slovo použito, přestanou fungovat veškerá ochranná zaklínadla.

V HP7 bylo kouzlo vloženo na jméno „Voldemort“. Taboo znamená doslova „zákaz“ nebo „klatba“. (HP7)

Tongue-Tying Curse

Vložil on 10. mája 2012

viz jazykolamná kletba

Vreštiace zaklínadlo

Vložil on 11. mája 2012

viz Ječivé kouzlo

Zaklínadlo zväzujúce jazyk

Vložil on 11. mája 2012

viz jazykolamná kletba

Zvětšovací kouzlo (orig. Extension Spell, Extension Charm, slov. Rozširujúce kúzlo)

Vložil on 11. mája 2012

Zaklínadlo, které rozšiřuje vnitřní rozměry zvoleného objektu bez ovlivnění jeho vnějšího vzhledu.

 Pravděpodobně poprvé jsme mohli o jeho účincích číst v HP2, neboť nejspíš právě tímto kouzlem rozšířil pan Weasley vnitřek svého Fordu Anglia, když přesunoval celou svoji školou povinnou rodinu i s kufry a svojí manželkou na nádraží 9 a 3/4. Zvětšovacím kouzlem byly ošetřeny stany na famfrpálovém mistrovství světa v HP4 a brilantní ukázkou použití nezjistitelného zvětšovacího kouzla byla korálková kabelka Hermiony Grangerové v HP7. Extension je anglicky „rozšíření“. (HP2)